понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą również za ozdobę. Z reguły takie sztacheta z PCV stawia się w nasłonecznionych położeniach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Wiele szyku maja także takie żywe ploty, które prowadza przez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, ale potrzebują także dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku zdołają być niezwykle smukłe, aczkolwiek powinno się je cyklicznie przycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Starachowic stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий