пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów właściwie nie uwydatni projektu trawy lub rabaty jak małe żywe sztachety.

Niesłychanie duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzeszki. Gdy chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj postawne zaś zarazem cienkie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Należy pamiętać jednakże, że gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawy względnie kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie potrafią dobrze wzrastać w wskazanych grządkach, niewysokie krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zastawią gołe placki ziemi. Porządnie przycięty niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie ewentualnie postawne zielone ploty można pozyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy są dużo droższe aniżeli odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jednakże jego przemianę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć samopas.Będzie prędko kiełkował zaś zachowa filarowy kształt.

Jeśli wasz zakamarek jest dosyć ciemny, należałoby aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre spośród cienioznośnych klasów maja wariacji o płowych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej nośnego w słońcu, jednak nawet w chłodzie liście zostają dosyć jasne, nieledwie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий